کمیسیون مشترک ایران و نیجریه، فرصتی برای استفاده از ظرفیتهای مشترک
کمیسیون مشترک ایران و نیجریه، فرصتی برای استفاده از ظرفیتهای مشترک
سفارت نیجریه در تهران با انتشار بیانیه ای با اشاره به برگزاری ششمین جلسه کمیسیون مشترک ایران و نیجریه، این رویداد را فرصتی مناسب جهت استفاده از ظرفیت های مشترک و منابع سرشار دو قدرت منطقه ای عنوان کرده است.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم، به نقل از امور بین الملل وزارت صنعت، معدن و تجارت سفارت نیجریه در تهران با انتشار بیانیه ای با اشاره به برگزاری ششمین جلسه کمیسیون مشترک ایران و نیجریه، این رویداد را فرصتی مناسب جهت استفاده از ظرفیت های مشترک و منابع سرشار دو قدرت منطقه ای عنوان کرده است.

 

سفارت جمهوری فدرال نیجریه در تهران به اطلاع می رساند که ششمین جلسه کمیسیون مشترک ایران و نیجریه قرار است از ۱۶ تا ۱۹ خرداد ماه جاری (۶ تا ۱۰ ژوئن) در تهران برگزار شود. ریاست هیات نیجریه را وزیر امور خارجه جناب آقای زبیرو دادا به عهده خواهد داشت. انتظار می رود که بیش از ۴۰ نفر از مقامات از وزارت خانه ها، ادارات و  سازمانهای مختلف در این کمیسیون مشترک شرکت کنند.

 

قدمت روابط دیپلماتیک ایران و نیجریه به سال ۱۹۷۶ باز می گردد، ‌سالی که دو کشور اقدام به گشودن سفارت خانه در پایتختهای یکدیگر کردند. روابط دیپلماتیک میان نیجریه و ایران بسیار دوستانه است. دو کشور از طریق دیدارهای سطح بالا و سایر تعاملات دیپلماتیک، همکاری های بسیار خوبی در سطح بین المللی و دو جانبه داشته اند.

 

نکته قابل توجه این است که علی رغم روابط دیپلماتیک دوستانه، تعامل تجاری و بازرگانی قابل توجهی میان ایران و نیجریه صورت نگرفته است. اراده قوی دو کشور برای ایجاد رابطه اقتصادی مستحکم منجر به تاسیس کمیسیون مشترک نیجریه و ایران شد،‌ که به مثابه یک پلت فرم واقعی عمل می کند که از طریق آن این دو قدرت منطقه ای می توانند از منابع سرشار و ظرفیت های خود بهره برداری کنند. ششمین جلسه کمیسیون مشترک نیجریه و ایران از ۱۶ تا ۱۹ خرداد ماه جاری (۶ تا ۱۰ ژوئن) در تهران برگزار خواهد شد که قرار است در آن موافقت نامه ها و یادداشتهای تفاهم در حوزه های مختلف همچون تجارت و سرمایه گذاری،‌ خدمات هوایی دو طرفه و بخش کشاورزی به امضا دو طرف برسد.