افزایش ۳۰۰ درصدی تبادلات تجاری ایران و نیجریه طی 9 ماه گذشته/ ضرورت طراحی نقشه راه همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و نیجریه
افزایش ۳۰۰ درصدی تبادلات تجاری ایران و نیجریه طی 9 ماه گذشته/ ضرورت طراحی نقشه راه همکاری های تجاری و اقتصادی ایران و نیجریه
وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با وزیر مشاور در امور خارجه نیجریه گفت: حجم مبادلات تجاری ایران و نیجریه در یک سال گذشته حدود ۱۲۵ میلیون دلار بوده که طی ۹ ماه گذشته رشد ۳۰۰ درصدی داشته است.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،، سید رضا فاطمی امین در ششمین اجلاس جامع کمیسیون همکاری مشترک ایران و نیجریه تصریح کرد: با وجود سابقه خوب همکاری های فرهنگی دو کشور، متاسفانه به لحاظ اقتصادی وتجاری، هنوز برای دستیابی به سطح مناسبی از تبادلات و همکاری های مشترک میان دو کشور فاصله زیادی داریم که باید این روند اصلاح شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست مشترک با زبیرو دادا افزود: حجم تجارت خارجی نیجریه بالغ بر ۱۰۰ میلیارد دلار و جمهوری اسلامی ایران حدود ۱۲۰ میلیارد دلار بوده و روابط حجم مبادلات دو  طی سال گذشته بالغ و ۱۲۵ میلیون دلار بوده است.

فاطمی امین گفت: دو کشور عضو سازمان های بین المللی مشترکی از جمله سازمان همکاری های اسلامی، بانک توسعه اسلامی، گروه D8 و...، هستند که فرصت های لازم برای توسعه بیش از پیش همکاری های تجاری را فراهم می آورد.

وی ادامه داد: اقتصاد و ظرفیت‌های تولیدی دو کشور می تواند مکمل یکدیگر باشد؛ در همین راستا باید به سرعت ظرفیت های یکدیگر را بشناسیم و در یک بازه زمانی مناسب نقشه راه همکاری دو طرف تهیه و وارد فاز اجرایی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران گفت:  تولیدات کالایی ایران از کیفیت و قیمت قابل رقابت برخوردار هستند و با توجه به تایید وزیر مشاور در امور خارجه نیجریه، کالاهای ایران با استقبال شهروندان نیجریه ای مواجه است.

فاطمیه امین تصریح کرد: حداکثر تا یک ماه آینده باید چند محصول دیگر را به سبد مبادلات تجاری ایران و نیجریه اضافه کنیم و تا ۳ ماه آینده نیز نقشه راه همکاری دو کشور طراحی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران تاکید کرد: در گام نخست توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی میان دو کشور ایران و نیجریه باید مسیر تردد تجار و بازرگانان دو کشور تسهیل شود و در این خصوص باید خطوط هوایی مناسبی بین ایران و نیجریه به وجود بیاید.