سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 73780 منتشر شده در مورخ: 1400/10/26 ساعت: 16:59 گروه: صفحه نخست  
شکیبایی و امید ؛از پاییزتوقف تابهار انتشار

شکیبایی و امید ؛از پاییزتوقف تابهار انتشار

مدیرمسئول اسبق ایران سپید گفت:آنهایی که دغدغه چاپ بریل دارند آیا به این مسئله اذعان دارند که تعدادزیادی از روزنامه دورریز می شود و آیا راضی می شوند درختان بی شماری بیهوده قطع و استفاده فرهنگی مناسبی از آن نشود و بودجه بیت المال هدر برود؟بهتر نیست بجای اینکه بگوئیم همین امروز چاپ بشود بگوئیم پس از رفع مشکلات منتشربشود.بهتر نیست بگوییم روزنامه ما به شکلی چاپ بشود که با بالاترین سطح کیفیت و کمترین دورریز را داشته باشد؟ و بدست مخاطبین واقعی آن در سراسر کشور برسد.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم،؛در پی توقف انتشار روزنامه دولتی ایران سپید ویژه نابینایان  علیرضا محمد بیگی نیا مدیرمسئول اسبق و نابینای  ایران سپید درگفتگو با خبرنگار ما پیرامون حواشی ایجادشده برای این روزنامه اظهارداشت:روزنامه ایران سپید وابسته به موسسه مطبوعاتی ایران در سال ۷۵ فعالیت خود را آغاز کردو پس از فرازو نشیب هایی که در این مدت داشت منتشر شد.در سال ۹۸ با شیوع ویروس منحوس کرونا نسخه بریل آن متوقف شد که تاکنون ادامه داشته است.
محمد بیگی نیا اظهارداشت :اخیرا نیز برخی  افراد خاص صدای اعتراضشان درآمده که چرا این روزنامه بخط بریل منتشر نمی شود ،درصورتی که روزنامه ایران سپید که متعلق به جامعه نابینایان است و بیش از ده ها هزار نابینا و کم بینای بریل خوان در کشور داریم که از این تعداد تنها دو هزار مشترک داشته است و جالب اینکه طی این دوسالی که منتشر نشده هیچ کسی در هیچ رسانه ای به این موضوع نپرداخته است.


وی افزود:دولت سیزدهم  که روی کار آمد مدیرمسئول وقت مطلبی را در جهت توجیه عدم چاپ روزنامه بیان داشت و گفت بدلیل اینکه دستگاههای چاپ خراب است و عدم تامین بودجه، همچنین بازنشسته شدن و پراکنده شدن نیروهایی که بهزیستی در اختیارچاپ بریل قرار می داده ،امکان چاپ نیست ولی در پایان اظهارداشته اند ولی بزودی چاپش از سرگرفته خواهد شد.


محمدبیگی نیا ادامه داد:از اول آذر با نامبرده قطع همکاری شده و حال می بینیم پس از گذشت کمتر از دوماه صدای  افرادی خاص در رسانه ها دیده می شود ،که چه نشستید که  دردولت مردمی آقای رئیسی  تنها روزنامه بریل ویژه نابینایان منتشر نمی شود.


محمد بیگی نیا مدیرمسئول سابق ایران سپید گفت:آنهایی که عامل محرک اینگونه رفتارها و اظهارات و نوشته ها هستند خود بهتر می دانند که امکان چاپ بریل در کوتاه مدت وجود ندارد و مشکلات نیز صرفا بحث بودجه نیست بلکه  رایگان  بودن و عدم توزیع مناسب و.... به دست جمعیت واقعی هدف نمی رسد و درصد قابل توجهی از این تعداد دورریز می شود  .اگرقرار برچاپ ایران سپید باشد باید حتما تجدید نظری در نوع توزیع و هزینه ها صورت گیرد تا قدر آن بیش از پیش دانسته شود.


وی ادامه داد:وجود مشکلاتی مانند مسائل فنی ،مالی  و همینطور کمبود نیروی انسانی در حوزه چاپ بریل برای تصمیم گیران مدیریت موسسه مطبوعاتی ایران شرایطی رافراهم کرده که  در خصوص انتشار و انتخاب مدیر مسئول ،بابرنامه ریزی، بامطالعه و با احتیاط قدم بردارند.


محمد بیگی نیا گفت:انتخاب مدیرمسئول جدید و جذب تازه نفس برای  تحریریه ،رایزنی با سازمانهای مرتبط از جمله سازمان بهزیستی و قرارهای مالی و فنی همه اینها مستلزم گذرزمان است.متاسفانه افرادی دراین شرایط خاص احساسات نابینایان را برمی انگیزانند  و القا می کنند که  با عدم انتشار روزنامه بریل ایران سپید در دولت آیت الله رئیسی به نابینایان ظلم می شود.


وی ادامه داد:تصمیم گیران موسسه مطبوعاتی ایران باید شخصی  را برای تصدی روزنامه ایران سپید انتخاب و منصوب نمایند که هم تجربه مطبوعاتی داشته و همسو با سیاست های دولت مردمی سیزدهم  باشد  و هم جمعیت هدف را بشناسد و بتواند بابرنامه ریزی برنامه های اجرایی خود را عملیاتی کند.


مدیرمسئول اسبق ایران سپید گفت:آنهایی که دغدغه چاپ بریل دارند آیا به این مسئله اذعان دارند که تعدادزیادی از روزنامه دورریز می شود و آیا راضی می شوند درختان بی شماری بیهوده قطع و  استفاده فرهنگی مناسبی از آن نشود و بودجه بیت المال هدر برود؟بهتر نیست بجای اینکه بگوئیم همین امروز چاپ بشود بگوئیم پس از رفع مشکلات منتشربشود.بهتر نیست بگوییم روزنامه ما به شکلی چاپ بشود که با بالاترین سطح کیفیت و کمترین دورریز را داشته باشد؟ و بدست مخاطبین واقعی آن در سراسر کشور برسد.


وی افزود:روزنامه ایران سپید فضای محدودی دارد و لزوما تمام نیازهای اطلاعاتی نابینایان دررروزنامه امکان انتشار ندارد اما آن چیزی که ارزشمند است و به عنوان گنجینه برای نابیناها استفاده می شود برنددروزنامه است و دیده شدن نابینایان درعرصه های فرهنگی اجتماعی.

محمد بیگی نیا گفت:با گسترش تکنولوژی و وجود کانال های مختلف، شبکه های مجازی و اینترنتی و در صورت  مناسب سازی شدن بیش از پیش   برای نا بینایان آنان می توانند در سریعترین زمان ممکن به اخبارواطلاعات مورد نیاز خود  دسترسی پیدا کنند. اکثریت قریب به اتفاق ، نابینایان نیز مانند سایرافراد جامعه از فضای مجازی و دیجیتال برای کسب اطلاعاتشان استفاده می کنندو از روزنامه ایران سپید درصد اندکی ازدرصد جمعیت هدف باتوجه به امکانات فنی موجود بهره می گیرند.


این نابینا اظهارداشت :اینکه عده ای صدای اعتراض بلند می کنند و عنوان می کنند که نابینایان تنها منبع کسب اخبار و  اطلاعاتشان به مخاطره افتاده  و دولت مردمی سیزدهم به نابینایان ظلم می کند چنین نیست و اینگونه اظهارات یک پروپاگاندا و شوی تبلیغاتی است  که منافعشان را از طرح این موضوع درجای دیگری باید جستجو کرد. .بطوری که اگر همین امروز روزنامه ایران سپید منتشر شود ولی آنها از منافع مورد نظر بی بهره شوند باز هم صدای اعتراضشان بلند خواهد بود.سروصداهای فعلی نیز ناشی از همین دیدگاه است که افرادی انگشت شمار و زینفع هستند و نماینده همه نابینایان نبوده و نظرشخصی خود را بیان می کنند.


مدیرمسئول اسبق و نابینای ایران سپید می گوید:عده ای مطرح می کنند که عدم چاپ بریل این روزنامه  باعث تضعیف دیکته  دانش آموزان می شود در حالی که  اولا روزنامه منبع قابل اطمینانی برای املا آموزی نیست ثانیا رسالت یک رسانه صرفا اطلاع رسانی و تغذیه اذهان مخاطبان برای یک هدف مشخص است و ثالثا جمعیت هدف عمدتا از قشر عموم جامعه نابینایان است که دانش آموزان تعداداندکی از مخاطبین آن را تشکیل می دهند.که این تعداد نیز تمامی دانش آموزان را شامل نمی شود.

محمدبیگی نیا بیان داشت:موافق چاپ روزنامه ایران سپید هستم و  اگر قرار برچاپ بریل باشد باید بابرنامه ریزی درست و درصورت رفع تمامی مشکلات مالی و فنی  امکان  چاپ بریل فراهم شود و تعدادمحدود برای مخاطب واقعی و بریل خوان و کسانی که هیچ امکانی برای استفاده از فضای مجازی و اینترنتی ندارند و آنهم با دریافت حق اشتراک درنظر گرفته شود.


وی ادامه داد:اکنون که تلاش دولت جدید در جهت اجرای عدالت و رفع مشکلات مردم و همینطور جامعه معلولین است از جامعه هدف و نابینایان درخواست می کنم صبور باشند و تمام مسائل رارصد کرده و تحت تاثیربرخی اظهارات احساسی و غیرمنصفانه قرار نگیرند تا آب به آسیاب دشمن ریخته نشود. 

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

حضور وزیر صمت در جمع مردم روزه‌دار حاضر در راهپیمایی روز جهانی قدس

مژده لواسانی مجری برنامه رمضانی شد/ «در پناه عشق» از امشب در شبکه دو

Iran’s surging non-oil exports take edge off US sanctions

«داستان‌هایی برای برندسازی» وارد بازار نشر شد

۱۵ بهمن سفر‌های راهیان نور رسما آغاز می‌شود

تدوین اولین اثر آرزو پوروصال بانام “منو ببین “به پایان رسید

عملکرد هلدینگ مدیریت صنعت شوینده فراتر از پیش بینی ها

آخرین تکنولوژی های دنیا برای تولید واکسن در مجموعه برکت بکار گرفته شده است

اگر ثابت شود لاریجانی نامه شورای نگهبان را منتشر کرده، قابل تعقیب است

وزیر اقتصاد: هزار نفر از سوداگران ارز شناسایی شدند

نخستین آلبوم ویحک رونمایی شد/ «رویای من»؛ دنیای صلح، عشق و آرامش است

موافقت هیات وزیران با معافیت مالیاتی ۵درصدی واحدهای تولیدی

رشد ۶۴ درصدی فروش، بهبود ترکیب سبد و سودآوری پگاه

روایتی تلخ از یک تراژدی سیاه

برگزاری آئین اختتامیه المپیاد کشوری مدیریت و اقتصاد

سازمان‌های نوپدید و مسئولیت اجتماعی

دیدار مهرشاد سهیلی با آیت الله نوری همدانی

علت تاخیر در صدور کارت ملی هوشمند

دستور ویژه معاون اول رییس‌جمهوری برای حل مشکل آبریز زاینده‌رود

رمزارزها صلح پایدار را در دنیا توسعه می‌دهند

آغاز رسمی ثبت گشایش اعتبارات اسنادی و تبادلات بین المللی با کشورهای اوراسیا به وسیله رمز ارز ایرانی

اختصاص دو هدیه در حوزه بلاکچین به دانش‌آموزان

رونمایی از نخستین شبکه هوشمند بین المللی بلاکچین ایرانی

زنگ استکبار ستیزی

واکنش ایران به پیشنهاد مذاکره دوجانبه با آمریکا /...

4پروژه مناسب سازی شده در منطقه2 به بهره برداری رسید

سومین سرای محله مناسب سازی شده منطقه 19 افتتاح شد

باد شدید و باران در برخی مناطق کشور

مراسم عزاداری شهادت امام رضا (ع) در حضور رهبر انقلاب

ایران سوگوار ثامن الحجج (ع)

  • 8
  • :
  • 23
  • :
  • 2
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/1146 sec