سخن روز :
پژواک
شناسه خبر: 73885 منتشر شده در مورخ: 1401/10/5 ساعت: 19:06 گروه: صفحه نخست  
تاکید اژه‌ای بر گوش شنوای دستگاه قضایی برای استماع نقطه نظرات حقوقی

تاکید اژه‌ای بر گوش شنوای دستگاه قضایی برای استماع نقطه نظرات حقوقی

رئیس قوه قضاییه گفت: از نقطه نظرات مختلف و مجادلات در مباحث حقوقی، نه تنها نگران و ناراحت نمی‌شویم بلکه چنانچه مستدل و منطقی و به دور از غرض‌ورزی باشند، از آنها استقبال نیز می‌کنیم.

به گزارش شبکه خبری هزاره سوم به نقل از تابناک؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، طی سخنانی در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه، ضمن تسلیت سالروز شهادت حضرت صدیقه طاهره زهرای اطهر سلام‌الله‌علیها، اظهار کرد: حضرت زهرای مرضیه(س) خیر کثیر هستند و مقام و منزلت بالایی نزد خداوند دارند؛ پیامبر اکرم (ص) فرمودند “انّی سمّیت ابنتی فاطمة لان الله عزّ و جلّ فطمها و فطم من احبّها من النّار”؛ من نام دخترم را “فاطمه” گذاشتم؛ زیرا خدای – عزّ و جلّ – فاطمه علیها‌السّلام و هر کس که او را دوست دارد، از آتش دوزخ دور نگه داشته است.

رئیس دستگاه قضا در ادامه به تبیین و تشریح شرایط اجتماعی و سیاسی مقطع زمانی شهادت حضرت صدیقه طاهر(س) پرداخت و گفت: حضرت فاطمه زهرا(س) از لحاظ جنبه‌های سیاسی و اجتماعی نیز همچون سایر ابعاد وجودی‌شان، بی‌همتا و بی‌نظیر بودند و برای سعادت بشریت و دفاع از حق و ولایت و مقابله با تزویر و نفاق و تحریف و ظلم و اقدامات سخت و نرمی که بدکاران در این عرصه‌ها روا می‌داشتند، جهاد و جانفشانی کردند.

رئیس قوه قضاییه همچنین سالروز ولادت حضرت عیسی مسیح علیه‌السلام را گرامی داشت و گفت: چنانچه بشر به تعلیمات انبیاء که از ناحیه خداوند است، به طور کامل جامه عمل می‌پوشاند، وضع امروزش اینگونه نبود؛ تحقق صلح و سعادت واقعی مگر با عمل بشر به تعالیم انبیاء الهی ممکن و میسّر نیست.

رئیس عدلیه در ادامه با اشاره به در پیش بودن سالروز حماسه ۹ دی، روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، اظهار کرد: نهم دی ماه از روزهای عبرت‌آموز است و در تاریخ به عنوان یوم‌الله ثبت شده است؛ در این روز مردم با بصیرت و شور و شعور انقلابی و ولایی خود، بساط فتنه‌گران را برچیدند؛ در وقایع سال ۸۸ شاهد بودیم که دشمن تلاش داشت کام و ذائقه شیرین مردم ما از انتخابات پرشور برگزار شده را به تلخی بکشاند؛ در آن قضایا، کار به جایی می‌رفت که دشمنان را خوشحال کند اما خداوند به مدد و کمک مردم شهیدپرور ما آمد و محاسبات دشمن، همچون همیشه اشتباه از آب درآمد و مردم در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه، بساط فتنه‌گران را ظرف چند ساعت برچیدند. برخی قضایای امروز نیز دنباله همان فتنه است و امیدواریم دشمن که تاکنون به مقاصد شوم خود نرسیده و به هزیمت رفته، مجدداً به صورت قاطعانه شکست بخورد هر وقت در جمهوری اسلامی ایران یک اقدام خوب پیش می‌آید، دشمن تحمل نمی‌کند و بلافاصله سعی می‌کند با بوجود آوردن مسئله‌ای، ذائقه مردم را تلخ کند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با گرامیداشت سالروز رحلت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس فقید پیشین دستگاه قضایی، گفت: آیت‌الله هاشمی شاهرودی در مدت زمانی که متصدی ریاست دستگاه قضا بودند، اقدامات بدیع و ارزنده و ماندگاری را انجام دادند که از جمله آنها می‌توان به ابلاغ دستورالعمل دفاع از حقوق شهروندی اشاره کرد؛ دستورالعملی که به قدری جذاب و نافذ بود، در مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل شد.

قاضی‌القضات با اشاره به ایده تشکیل شوراهای حل اختلاف در دوره ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی بر قوه قضاییه، تصریح کرد: آیت‌الله هاشمی شاهرودی تلاش داشت تا دستگاه قضایی از ظرفیت‌های مردمی برای پیشبرد امور و حل و فصل دعاوی و اختلافات بهره بگیرد؛ لذا شوراهای حل اختلاف با فلسفه بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در دوره ریاست ایشان بر قوه قضاییه بنا نهاده شد؛ رئیس فقید دستگاه قضا بر توسعه شوراهای حل اختلاف تاکید داشت اما ما نتوانسته‌ایم در این حوزه منویات ایشان را به طور کامل اجرایی کنیم؛ علی‌ایحال امیدواریم بتوانیم شوراهای حل اختلاف را بیش از پیش توسعه دهیم و عمق ببخشیم.

رئیس عدلیه، برگزاری دیدارها و ملاقات‌های مردمیِ مستمر و هفتگی را از دیگر اقدامات شایسته آیت‌الله هاشمی شاهرودی در دوره تصدی ریاست قوه قضاییه از ناحیه ایشان دانست و گفت: ملاقات و دیدار چهره‌به‌چهره و بدون واسطه مردم و مراجعان به دستگاه قضایی با رئیس قوه قضاییه و طرح مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی شهروندان در این نشست‌ها، از اقدامات بسیار ارزشمند و شایسته آیت‌الله هاشمی شاهرودی در دوره تصدی ریاست دستگاه قضا از ناحیه ایشان بود که امیدواریم بتوانیم این مسیر و رویه ارزنده را ادامه دهیم.   

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه نشست امروز با اشاره به اهمیت توجه به نقطه‌نظرات مختلف که بر مبنای استدلال و منطق می‌باشند، گفت: در موضوعات و مقوله‌های مختلف از جمله مباحث حقوقی، افراد و صاحبنظران به اظهارنظر و بیان دیدگاه‌های خود می‌پردازند و بعضاً اختلاف‌نظراتی نیز در این دیدگاه‌ها وجود دارد؛ نفس و اصل این قبیل اظهارنظرها و بیان دیدگاه‌ها، مطلوب است و می‌تواند مفید باشد و نباید نسبت به آنها نگران بود و از آنها ناراحت شد.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: بعضاً در شرایط خاصی که ایجاد می‌شود ممکن است بحث و گفت‌وگو و حتی مجادله پیش آید؛ این امر یک فرصت و نعمت است و چنانچه نظرات طرح شده عالمانه و منصفانه و همراه با استدلال و منطق نیز باشند، بسیار سودمند و نافع خواهند بود و نه تنها نباید نگران این نقطه‌نظرات مختلف در هر حوزه‌ای از جمله مباحث حقوقی بود بلکه باید از آنها استقبال نیز کرد؛ البته لازمه این امر آن است که این نظرات، عالمانه و منصفانه و مستدل باشند و با اغراض خاص سیاسی و غیره آلوده نشوند؛ چرا که در آنصورت، کم‌اثر یا بی‌اثر می‌شوند.

رئیس دستگاه قضا اظهار داشت: قضات ما نیز که این نقطه‌نظرات مختلف را در مباحث حقوقی مشاهده می‌کنند، می‌توانند بر روی آنها تأمل و مداقه کنند و اگر لازم بود در مواردی پاسخ آنها را نیز بدهند و به نقد آنها بپردازند و چنانچه این نقطه نظرات، مستدل و منطقی بود، آنها را از نظر علمی بپذیرند؛ اما در عمل، همه موظف به اجرای قانون هستیم و قضات ما در دادسرا و دادگاه مکلف هستند منطبق بر قانون عمل کنند و چنانچه در موردی نیز در قانون، پیش‌بینی صورت نگرفته بود، باز هم طبق ترتیباتی که در خود قانون قید شده، عمل کنند.  

رئیس عدلیه در پایان تاکید کرد: اصل بیان نظرات مختلف، مطلوب است و می‌تواند مفید باشد؛ حال بستگی به طرف دارد که با چه ادبیات، انگیزه، اغراض، استدلال و منطقی، مطلب و نظر خود را بیان کند. اکنون نیز این فرصت برای ما فراهم است که که دانشگاهیان، حوزویان و صاحبنظران، به بیان و شرح نقطه‌نظرات خود بپردازند و چنانچه این نظرات، مستدل و منطقی و به دور از غرض‌ورزی باشند، ما از آنها استقبال و استفاده می‌کنیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران: تاکنون ۸۳ درصد از افرادی که در جریان قضایا و اغتشاشات اخیر استان تهران روانه زندان شده بودند آزاد شدند

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضاییه، علی القاصی رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه ‌هم‌اکنون تعداد دستگیرشدگان اغتشاشات اخیر این استان که در زندان به سر می‌برند پایین می باشد است، گفت: این افراد جزو عناصر اصلی و لیدرهای اغتشاشات بودند.

وی گفت: تاکنون ۸۳ درصد از افرادی که در جریان قضایا و اغتشاشات اخیر استان تهران روانه زندان شده بودند آزاد شدند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به بازدید قضات ویژه پرونده‌های قضایای اخیر از زندان‌ها و ملاقات چهره به چهره آنها با دستگیرشدگان این پرونده‌ها، عنوان کرد: طی ۳ ماه گذشته قضات ویژه پرونده‌های اغتشاش‌گران و همچنین مقامات و مدیران قضایی استان تهران، ۲ هزار و ۲۳۹ نوبت بازدید از زندان‌ها داشته و به صورت چهره به چهره به گفت‌وگو با تک به تک زندانیان پرداختند.

القاصی همچنین از اعزام دو هیئت حقوق شهروندی به زندان‌های استان تهران خبرداد و گفت: در جریان این بازدیدها، علاوه بر ملاقات رو در رو با زندانیان مرتبط با قضایای اخیر، وضعیت کلی آنها نیز مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک: در ۹ ماه ابتدایی سال جاری یک میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۹۲ هکتار از اراضی کشاورزی صاحب سند حدنگاری شدند

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک نیز در این جلسه با اشاره به رشد شتابان صدور اسناد حدنگاری برای اراضی کشاورزی، گفت: در ۹ ماه ابتدایی سال جاری یک میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۹۲ هکتار از اراضی کشاورزی صاحب سند حدنگاری شدند که در مقایسه با ۹ ماه ابتدایی سال گذشته، بیش از ۳ برابر رشد را نشان می‌دهد.

وی افزود: مجموعا تا پایان آذرماه سال ۱۴۰۱، برای ۲ میلیون و ۸۴۵ هزار و ۹۷۸ هکتار از اراضی کشاورزی سند حدنگاری صادر شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک همچنین با اشاره به تعداد خدمات الکترونیکی ثبتی انجام شده در ۹ ماه ابتدایی سال جاری گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان آذرماه، ۸۲ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۹۷۷ خدمت الکترونیکی ثبتی انجام شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۳۳ درصد افزایش داشته است.

خداییان رئیس سازمان بازرسی نیز در این جلسه با اشاره به وضعیت یکی از معادن سنگ آهن سنگان شهرستان خواف که مدت بهره‌برداری از آن به اتمام رسیده بود و باید بر اساس قانون به مزایده گذاشته می شد، گفت: در نتیجه پیگیری‌های به عمل آمده و تحت نظارت‌های صورت گرفته از جانب اداره بازرسی خراسان رضوی، این مزایده برگزار شد و حقوق دولتی معدن مورد اشاره بیش از ۵۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.

کاظمی‌فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در این جلسه یکی از عوامل اجرای ناقص و دیرهنگام احکام قضایی را متواری بودن محکومان دانست و گفت: راهکار پیشبینی شده در سند تحول قضایی برای رفع این مسئله، ایجاد سامانه و بانک اطلاعاتی محکومان متواری است که این اقدام با همکاری مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و دادستانی کل کشور انجام شده است.

وی افزود: طی مدت اخیر در نتیجه بهره‌گیری از سامانه اطلاعاتی محکومان متواری و با استفاده از سامانه کنترل تردد، ۴ هزار و ۲۰۰ نفر از مجرمان متواری شناسایی شدند؛ علاوه بر این، با بهره‌گیری از سامانه اطلاعات موثر افراد، سایر وضعیت‌ها نظیر وضعیت افرادی که در محاکم به عنوان شاهد حرفه‌ای یا کفیل حرفه‌ای حاضر می‌شوند نیز رصد و گزارش می‌شود.

twitter facebook داغ کن - کلوب دات کام
ایمیل: info@h3nn.ir
شماره پیامک: 300074370003
منبع: تابناک
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
نام و نام خانوادگی :
ایمیل:
نظر:
آخرین اخبار

توییت جدید دکتر مسعود پزشکیان:

برای آبادی ایران و آزادی ایرانیان رای ما دکتر مسعود پزشکیان!

ما به دکتر پزشکیان رای می دهیم برای اینکه ایران، ایران بماند

ما به دکتر پزشکیان رای می دهیم برای اینکه ایران، ایران بماند

غربالگری یک ضرورت برای نظام سلامت کشور است

حاکمیت باید صدای کسانی که پول و آشنا ندارند را بشنود

بررسی راهکارهای جلوگیری از قاچاق سوخت و تقویت معیشت مرزنشینان در جلسه شورای‌ اقتصادی

محاکمه پسر معتاد به اتهام قتل دختر جوان

رویارویی جذاب پیکان و ری‌را، نماد اصالت و آینده ایران‌خودرو

نمادهای پرتقاضای بورس ۲۲ آذر ۱۴۰۲/ کدام نمادها مثبت ۷ درصد شدند؟

لطیفی: میزان رضایتمندی مردم از کارکنان دولت رصد می‌شود

صادرات ایران به همسایگان با رشد ۹ درصدی به ۱۸ میلیارد دلار رسید

دهلیزهای زیرزمینی مالخران زیر نورافکن‌های پلیس!

افزایش ۴۰ درصدی نرخ خرید تضمینی برق از نیروگاه‌های بادی

دهه فجر؛ تحویل ۲هزار واحد مسکونی نهضت ملی پرند

تیر خلاص فرزین بر یادگار صالح آبادی / دلار توافقی تمام شد / رئیس کل بانک مرکزی: دلار را بدون صف و به نرخ تابلو بخرید

ضرورت توجه به صنایع پایین دستی پتروشیمی/ چین تنها بازار ما در صنعت متانول است

افزایش تعداد شهر‌های با وضعیت «نسبتا پرخطر» کرونایی در کشور

سازمان سنجش: اختیار کامل در مورد نحوه قطع اینترنت در کنکور با وزارت ارتباطات است

یک بازی دو سر باخت !

برخی ها مایلند حرفه وکالت لاکچری بماند!

۹ رویداد بی‌سابقه در سال ۲۰۲۲؛ از اولین نخست‌وزیر رنگین‌پوست بریتانیا تا سفر در زمان به موهبت تلسکوپ جیمز وب

تولید ۳ نوع اسید آمینه مورد نیاز بیماران متابولیک برای نخستین بار در کشور

استقبال ۶۵ هزار نفر از طرح آموزش رایگان هنر در کشور

بهره‌وری سرمایه‌گذاری در کشاورزی ۳ برابر صنعت

روسیه: جهان ۵ تا ۱۰ سال آینده با کمبود انرژی مواجه می‌شود

قهوه و خواص درمانی شگفت انگیز آن

تاکید اژه‌ای بر گوش شنوای دستگاه قضایی برای استماع نقطه نظرات حقوقی

وجود گسل پنهان در مرکز تهران که تاکنون شناخته نشده بود

دو تصمیم در دو فرودگاه اصلی کشور؛ جیب مسافران فدای نفع تاکسی‌های فرودگاه

پربیننده ترین ها
  • 16
  • :
  • 57
  • :
  • 36
اپلیکیشن موبایل هزاره سوم - نسخه اندروید
Page Generated in 0/0911 sec